Z przyjemnością ogłaszam, że poprawki do najdłuższego rozdziału, XIX, zostały wprowadzone.

Dokładną ich listę możecie znaleźć w dzienniku tłumacza. Przede wszystkim, rozdział uległ skróceniu o niemal 10 stron. Najważniejsza zmiana dotyczy historii świata oraz tytułowej „iluminacji” Powierniczek. Zapraszam do (ponownego) czytania! 🙂

Jak Luna da, to jutro zmodyfikowany zostanie rozdział XXIII. A potem (mam nadzieję) kolejne części. Wszystko, aby dać wam jak największą przyjemność z lektury tego fika.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on TumblrPin on PinterestEmail this to someone

11 myśli nt. „

 1. Poppi379

  „Najważniejsza zmiana dotyczy historii świata”
  Ten fragment był dla mnie taki nudny jak czytałam pierwszy raz, że prawie całkowicie go pominęłam >.> Będzie istotny w dlaszych rozdziałach tak w ogóle, bo nie lubię czytać długich skomplikowanych polityczno-historycznych flashbacków?

  Odpowiedz
  1. aTOM

   Powiem tak: jakby coś nie było istotne, to bym tego raczej nie zmieniał 😉 „Historia świata” dotyczy tego, jak gryfy postrzegały te wydarzenia oraz plagi, jaka została na nich wypuszczona.

   Jak nie przeczytasz, to i tak bez większego problemu odnajdziesz się w dalszych rozdziałach, choć mogą pojawić się drobne nieścisłości, na przykład dana postać może nagle wiedzieć coś, co przedtem (przed poprawkami) nie było w ogóle wspomniane. Przykładowo, w tym rozdziale jest już subtelnie zasugerowane Twilight, że Mean Six mogą być ich klonami.

   Odpowiedz
  2. aTOM

   Czytaj. I błędy zaznaczaj, bo pisałem to dzisiaj cały dzień, więc siłą rzeczy coś pewnie się znowu wkradło ;p

   Chcesz zachęty? Przedtem Gilderoy wspominał, że gryfy dostały list od Strażnika, zaraz zanim zostały zabite przez plagę. Teraz jest to przekazane jako osobna scena… z Sama-Wiesz-Kim :] Krótka, ale jakże pasująca do jego charakteru.

   Odpowiedz
 2. Alcyone Meissa

  Czy te zmiany są bardzo istotne i wnoszące? Czy tylko „estetyczne” i usprawniające? Bo nie wiem, czy to czytać. Musiałabym w telefonie, a boleśnie zraniłam sobie palec, więc to utrudnione :/

  Odpowiedz
  1. aTOM

   To głównie zmiany typu „lepsze uzasadnienie czegoś” oraz owszem, wywalenie części „wodolejstwa”. I tak jak pisałem wyżej: nie trzeba czytać, ale potem mogą pojawić się drobne nieścisłości.

   Zmiany są momentami subtelne, jak choćby dana kwestia jest wypowiadana teraz przez Rainbow, a nie Rarity, bo bardziej pasuje do tej pierwszej. Choć jak dla mnie wprowadzenie czegoś oznacza, że to po prostu jest istotne/bardziej pasuje do dalszych wydarzeń.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *